Občané se zajímali o výsledky analýzy dopravy na Slovanech
Již po druhé se sešli občané a zástupci města Plzně a druhého městského obvodu nad výsledky analýzy koncepčního řešení dopravy na Slovan. První setkání se konalo v září, druhé v zasedací síni slovanské radnice minulý týden 22. listopadu 2023. Tentokrát bylo věnováno především dotazům.
Zdroj fotografií: Útvar koncepce a rozvoje města Plzně
„Občané vyjádřili zájem se sejít ještě jednou, aby se mohli doptat na další informace. Od září byla kompletní analýza volně dostupná na webu a lidé se s ní tak mohli do detailu seznámit a nyní se na setkání doptat na záležitosti, které je zajímaly,“ uvedl Aleš Tolar náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životní prostředí.
Analýza koncepčního řešení dopravy na Slovanech měla za úkol prověřit možné napojení dopravy ze Slovan na chystanou přeložku silnice I/20, tedy takzvaný východní okruh, aby mohla být co nejsnáze odvedena doprava z obytné části Slovan. Zde pak bude prostor pro reálné zklidnění dalších ulic, zejména v oblasti Petřína, a bude možné provést takové úpravy, aby se páteřní ulice Slovan staly skutečnými městskými třídami se vším, co k tomu patří. Jako nejvhodnější vzešla z vícekriteriální analýzy, která zohledňovala například data z dopravního modelu, hodnocení vlivu dopravy na život ve městě i zhodnocení z hlediska technické a finanční náročnosti, původní územním plánem uvažovaná varianta napojení ulicemi Částkova, Na Růžku a Jasmínová.
„Řada dotazů padla již na prvním zářijovém setkání a několik otázek dorazilo také elektronicky. Všechny dotazy jsme vypořádali a jejich přehled je na webu ukr.plzen.eu. Stejně tak učiníme i s dotazy, které byly položeny na druhém setkání. Otázky i s reakcemi uveřejníme na webu,“ uvedl Petr Raška z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně (ÚKR MP). Případné další dotazy mohou občané zasílat do letošního 20. prosince na e-mail ukrmp@plzen.eu.
Dotazy se nejčastěji týkaly uvažovaného propojení při ulici Na Růžku, ve kterém se předpokládá největší změna oproti současnému stavu. „Přípojná komunikace je v tomto prostoru uvažována již desítky let. Nyní jsme na podnět občanů analýzou prověřovali, zda existuje jiné, vhodnější řešení napojení. Výsledky však potvrdily toto původní řešení. Napojení dopravy ze Slovan na plánovanou přeložku silnice I/20 analýza proto doporučuje ulicemi Na Růžku, Částkova a Jasmínová,“ vysvětlil Petr Raška.
Dotazy, které od občanů zazněly nejčastěji, a odpovědi:
Jak ovlivní dopravní zatížení Slovan plánovaná přeložka silnice I/20?
Nepomucká, Slovanská, Koterovská i další ulice na Slovanech jsou přetíženy průjezdnou dopravou. Plánovaná přeložka silnice I/20, kterou ve spolupráci s městem připravuje Ředitelství silnic a dálnic ČR, převede tuto dopravu mimo obytnou zástavbu. To umožní výrazné dopravní zklidnění celé čtvrti. Potřebné je však Slovany na novou trasu připojit.
Proč je nutné vytvořit další propojení při ulici Na Růžku?
Přeložka silnice I/20 je vedena při Budějovické železniční trati. Stávající uliční síť umožnuje napojení Slovan na silnice I/20 v prodloužení Jasmínové a Částkovy ulice. Tato dvě napojení jsou ale nedostatečná. Jasmínová ulice je již hodně na jihu a na zklidnění Slovan se výrazně nepodílí a napojení v prodloužení Částkovy ulice by bylo v dopravních špičkách přehlcené a tím pádem nefunkční. Pro účinné dopravní zklidnění potřebují Slovany v úseku mezi Jasmínovou a Částkovou ulicí další dopravní napojení. To analýza doporučila v nezastavěném pásu při ulici Na Růžku.
S novou komunikací nesouhlasíme. Proč zatahujete dopravu do obytné čtvrti a nechráníte zeleň?
Analýza prověřila, že nová komunikace v pásu při ulici Na Růžku nepřivádí na Slovany další dopravu. Doprava mezi Doubravkou a Bory využívá kratší propojení přes ulici U Trati, takže nové propojení, byť je v Územním plánu Plzeň vyznačeno jako součást městského okruhu, slouží jen pro dopravu obsluhující Slovany. Z matematického modelu silniční dopravy vyplývá, že intenzity dopravy na novém propojení budou odpovídat středně zatížené dvoupruhové komunikaci (cca 5 až 6 tis. vozidel za 24 hod.). Přitom odstup komunikace od zástavby bude cca 30 metrů a řešením zbývajícího prostoru se dají stávající obytné objekty od komunikace odclonit. Nové propojení tedy nebude mít na stávající zástavbu výrazný vliv. Je skutečností, že nové propojení zasáhne zahrádky a skupinu borovic, které v koridoru dlouhodobě určeném pro dopravu mezitím vyrostly. Zahrádky zde tvořily dočasné využití. Zasaženou vzrostlou zeleň je třeba při úpravě celého prostoru nahradit. Navržené dopravní propojení Slovany dopravně zklidní a umožní nově přistoupit k řešení přetížených ulic včetně zkvalitnění nebo doplnění nových uličních stromořadí. Takže zeleň na Slovanech chceme nejen chránit, ale i zejména zkvalitňovat.
Jak nové propojení ovlivní dopravu na Slovanské aleji? Je tam škola, zastávky MHD. Chodí tam hodně lidí včetně dětí.
Slovanskou alej již dnes využívá průjezdná doprava, a tak nárůst intenzit po realizaci nového propojení nebude výrazný. Bezpečnost dopravy však musí být na prvním místě. Zejména v návrhu dostatečného počtu bezpečných přechodů pro chodce. To vše je nutné zohlednit při stavebních úpravách této komunikace.
Proč je třeba budovat zase další komunikaci? Nové komunikace přinášejí jen další zvýšení automobilové dopravy?
Nové propojení ulicí Na Růžku nemá zvyšovat kapacitu komunikační sítě, ale má vytvořit podmínky pro zklidnění a revitalizaci ulic na Slovanech. Cílem tedy není nárůst automobilové dopravy, ale její převedení ze Slovan na silnici I/20. To umožní dnes dopravně přetížené ulice, jako je například Slovanská nebo Koterovská nově upravit, rozšířit zde chodníky, doplnit stromořadí a z dopravních koridorů vytvořit příjemné ulice sloužící obyvatelům. Ulicím jako je Pivovarská, U Světovaru, Petřínská a další, které jsou dnes zneužívány průjezdnou dopravou, bude možné navrátit jejich klidový, obslužný charakter, a to i za cenu radikálních omezujících opatření.
Editace textu: Hana Josefová