Paluba Hamburk oslavila první rok fungování
Oslava ročního výročí Paluby Hamburk (foto: M. Chaloupka)
Paluba Hamburk u hlavního nádraží v Plzni má za sebou první rok úspěšného fungování. Město připravilo na čtvrtek 21. července setkání na palubě s kulturním programem. Zahájilo také vernisáží výstavu Plzeň – Město pro skvělý život, která je k vidění v galerii paluby až do konce září.
„Z nevlídného prostoru se před rokem stal nový reprezentativní vstup do města. Když se tam dnes projdu, vidím cestující s kávou u stolků i lidi odpočívající na pobytových schodech terasy. Mám z toho dobrý pocit. Současně mě těší, že se nám podařilo odprezentovat v prostorech vyhlídkové věže už několik výstav. Primárně se expozice zaměřují na rozvojové projekty města a témata spojená s urbanismem, architekturou a veřejným prostorem. Tak tomu je i u nejnovější výstavy, kterou jsme zahájili 21. července a potrvá do konce září,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář, v jehož gesci, tehdy ještě jako technického náměstka, Paluba Hamburk vznikala.
„Paluba Hamburk je něco jako vstupní brána do města. Jako je Hamburk vstupní přístav do Evropy, tak mě toto místo evokuje něco, kde člověk přijde a vidí velmi funkční prostor, je to taková vizitka Plzně,“ dodala Veronika Jilichová Nová, radní města pro oblast prezentace a marketingu.
Při oslavě ročního výročí nazvaném Užijte si Palubu Hamburk! vystoupili Žongléros Ansámbl i kapela Suit Up!, součástí byl také design minimarket. Moderátorem akce byl Filip Koryta.
Nová výstava Plzeň – Město pro skvělý život s podtitulem 7 principů ke zlepšení života v centru Plzně přibližuje základní principy tvorby města, ve kterém se jeho obyvatelé cítí dobře. „V centru města je řada atraktivních míst, ale i velké množství lokalit bez života, které skýtají velký potenciál a vyžadují zásadní změnu. Navrácení života do centra, tzv. revitalizace, je dlouhodobým, avšak nevyhnutelným procesem. Jedná se například o zastavování prázdných míst, kultivaci veřejných prostranství, zkvalitňování zeleně, rozvoj městských břehů, podporu pěších a mikromobility nebo zlepšení městské hromadné dopravy a regulaci individuální automobilové dopravy,“ přiblížil Jaroslav Holler z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. K vidění v Galerii Paluby Hamburk je do 30. září 2022, poté se na celý říjen přesune před Moving Station.
Součástí Paluby Hamburk, jež se rozkládá na 3 000 metrech čtverečních, jsou infocentrum s vyhlídkovou věží, gastro provozy, terasou, pobytovými lavičkami a dalším zázemím. Dominantu tvoří vyhlídková podesta ve výšce 12 metrů nad terénem. Prostor oživují i umělecká díla, aktuálně je jím Myslitel na vysoké židli od českého umělce Michala Trpáka.
Text: Adriana Jarošová