Plzeň má vítěze architektonické soutěže na nový bazén, je jím architektonická a projekční společnost AVE architekt
Architektonická otevřená jednofázová projektová soutěž o návrh řešení stavby „Plavecký bazén Borská pole“ zná svého vítěze. Porota ocenila tři z patnácti zaslaných návrhů. Příčku nejvyšší získal plzeňský tým AVE architekt, a. s. Po projednání výsledků v Zastupitelstvu města Plzně začne město jednat s vítězem o pořízení kompletní dokumentace pro tuto stavbu.
Vizualizace nového bazénu
„Osobně mám velkou radost z počtu účastníků soutěže. Patnáct návrhů od renomovaných známých architektů až po mladá progresivní začínající studia nám dalo svobodu ve výběru, mohli jsme hodnotit z různých hledisek, porovnávat jednotlivá řešení a za to všem zúčastněným děkuji. Věřím, že jsme pro Plzeňany vybrali skutečně ten nejlepší návrh nového borského bazénu,“ řekl primátor Pavel Šindelář.
Lokalita stavby nového bazénu
Novostavba plaveckého bazénu bude stát na Borských polích v těsném sousedství Západočeské univerzity a bude dostupná také tramvajovou linkou. Jedná se o bazénovou multifunkční a relaxační plaveckou halu s venkovními bazény, sportovišti a rekreační plochou. Bazén je náhradou za zastaralý plavecký bazén v Kozinově ulici v Plzni, který provozuje SK Radbuza Plzeň, z. s. Sloužit bude plaveckému klubu, záchranářům i veřejnosti.
Vizualizace nového bazénu
1. cena – návrh č. 13 – účastník: AVE architekt, a. s., autoři: Ing. arch. Václav Ulč, Ing. arch. Václav Ulč ml., Ing. arch. Barbora Červeňová
Hodnocení poroty dle soutěžního protokolu
Vítězný návrh vhodně doplňuje urbanistickou strukturu, přesvědčivě definuje průběh uliční čáry a rozhraní veřejného prostoru. Respektuje urbanistické vazby v okolí, hlavní vstup orientuje ze severu ve vazbě na zastávky MHD. Venkovní sportovní plochy jsou umístěny do intimního prostoru vnitřního dvora v návaznosti na budoucí park. Navržená veřejná prostranství mají adekvátní měřítko a kvalitu. „Architektonické řešení vychází z navržených konstrukcí odpovídající dané funkci. Provozní řešení je jasné, přehledné a navržená etapizovatelnost je realizovatelná. Porota hodnotí kladně možnost provozovat jednotlivé části samostatně, nezávisle,“ přiblížila Stanislava Maronová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, která měla soutěž na starost. Podle poroty také ekonomie provozu vychází z jednoduchého, adekvátně dimenzovaného a přehledného dispozičního řešení. Ačkoliv se konstrukce zdá utilitární, v dalších fázích dopracovávání návrhu bude nutno se zaměřit na tepelně technické vlastnosti všech druhů obvodových plášťů.
2. cena – návrh č. 7 – účastník: CUBOID ARCHITEKTI s. r. o., autoři: Ing. arch. Aleš Papp, Ing. arch. Milan Vít, Ing. arch. Magdaléna Pappová
3. cena – návrh č. 10 – účastník: Ing. arch. Martin Křivánek + FARA-ON union, s. r. o., Ing. et Ing. arch. Rudolf Müller, autoři: Ing. arch. Martin Křivánek, Ing. et Ing. arch. Rudolf Müller, Ing. arch. Petra Krajčová
Útvar koncepce a rozvoje města Plzně připravil výstavu všech návrhů, které je možné zhlédnout v prostorách knihovny Západočeské univerzity v Plzni (Univerzitní 2732/8) od 10. května do 3. června v otevírací době knihovny: pondělí–čtvrtek 8 – 20 hodin a pátek od 8 do 15 hodin.
Text: Eva Barborková