Plzeň si připomněla 55. výročí obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy
Vzpomínkové setkání (fotografie: M. Pecuch)
Před 55 lety, 21. srpna 1968, se před Plzní objevily sovětské jednotky v 5:20 hodin na linii Třemošná, Kozolupy a Zbůch. První obrněnce do města vjely okolo půl osmé a do poledne byly obsazeny všechny klíčové instituce. Přestože situace v Plzni nebyla ani zdaleka tak vyhrocená jako v Praze a dalších městech, vyhlásil sovětský vojenský velitel Plzně zákaz vycházení po 21. hodině.
„21. srpen 1968 je jedno z traumatických dat pro Čechy a Slováky, datum, které se neblaze a hluboko zarylo do podvědomí těchto dvou národů a dodnes, po několik generací, ovlivňuje naše smýšlení. Vstupem armád Varšavské smlouvy na území Československa, byla pod pásy tanků rozdrcena jakákoliv naděje na svobodu a důstojný život. Ta naděje, kterou probudilo krátké období Pražského jara, a která byla, jak se ukázalo, v posledku iluzorní, ale přesto tu byla. Po vstupu vojsk bylo Československo na dlouhých 21 let uvrženo do časů stagnace, zaostávání a morální devastace. Čest památce více než sto třiceti našich mrtvých spoluobčanů, zhruba pěti set těžce zraněných a mnoha dalších, jež se stali oběťmi tohoto násilného aktu,“ řekl mimo jiné při pietním aktu, který se v den výročí v pondělí 21. srpna 2023 konal u památníku na náměstí Republiky, primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Vzpomínkového aktu se účastnili také zástupci Senátu Parlamentu České republiky, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, členové rady města Plzně a Plzeňského kraje, zástupci městských obvodů a představitelé spolků a sdružení.
Události z 21. srpna 1968 v Plzni připomíná bronzová pamětní deska s motivem otisku tankového pásu umístěná v zemi před katedrálou sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Právě toto místo bylo v srpnu roku 1968 centrem dění. Na něj vjela těžká vojenská technika, podepisovaly se petice proti okupaci, mladí lidé tu na protest drželi hladovku a bylo to místo s největší koncentrací protiokupačních letáků a plakátů.
Text: Hana Josefová