Plzeň si připomněla narození svého rodáka, světoznámého designéra Ladislava Sutnara
Dne 9. listopadu 1897 se v Plzni narodil Ladislav Sutnar, jedna z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny a významná osobnost amerického a světového užitého umění a designu. Plzeň si jeho památku připomněla položením květin na čestný hrob na Ústředním hřbitově v Doubravce.
Položení květiny u příležitosti 125. výročí narození Ladislava Sutnara (foto: K. Hýblová)
Ladislav Sutnar je světoznámou veličinou v oblasti produktového a grafického designu. V meziválečném období výrazně modernizoval design hraček, skla, porcelánu, kovů, textilií, výstavnictví a grafický design, ve Spojených státech založil obor design informací a je považován za předchůdce informačních řešení internetu. Moderní tvarové principy však ověřoval ve své volné tvorbě již ve dvacátých letech, kdy patřil ke slibným malířům Umělecké besedy. Profiloval se industriálními městskými krajinami, k jeho malířskému rukopisu patřily nezvykle výrazný kolorit a kontrasty. K malbě se vrátil ve Spojených státech v 50. letech minulého století, kdy navázal na téma městské krajiny New Yorku.
V roce 1969 formuluje program Joy-Art, vtipně a kriticky parafrázující op art a pop art. V tomto programu zdůrazňuje utopický obsah Venuší, jejich optimistický vitalismus, humanistický a futurologický dosah. Charakteristické jsou kontrasty jasných barev a humorné napětí mezi názvem a motivem obrazu. Sutnar se intenzivně zabýval malováním posledních patnáct let svého života. Jeho malba se posunula od ostrých hran první poloviny 60. let k redukovanému geometrickému tvaru 70. let. Během Sutnarova života jeho malířská tvorba nedosáhla širšího uznání, po jeho smrti byla zpřístupněna na první retrospektivní putovní výstavě (Praha, Curych, Norimberk) v roce 2003 a v roce 2011 v Praze. Od roku 2008 se Sutnarovy Venuše pravidelně objevují na aukcích.
Ladislav Sutnar zemřel 13. listopadu 1976 v New Yorku. Ostatky manželů Sutnarových byly uloženy do čestného hrobu v Plzni v listopadu 2014. Po 75 letech se tak manželé Sutnarovi vrátili do Plzně, města jejich narození i místa, kde se do sebe zamilovali. Současně s tím byl na ústředním hřbitově odhalen pomník, dílo Petra Vogela z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.
Od roku 2014 zároveň jméno Ladislava Sutnara nese místní Fakulta designu a umění, v roce 2012 obdržel Ladislav Sutnar čestné občanství města Plzně, a o rok dříve byla přejmenována Univerzitní galerie na Galerii Ladislava Sutnara.
Editace textu: Adriana Jarošová