Plzeňanům s dotazy na webu poradí nový ChatBot
Nového ChatBota na svých webových stránkách spustilo v dubnu město Plzeň. Počítačový program vytvořený za účelem automatické komunikace je nasazený na portálu pro elektronická podání občana https://epo.plzen.eu. Chatovací robot s prvky umělé inteligence zvládne oproti původnímu programu komunikaci v přirozeném jazyce a zodpoví dotazy ke všem životním situacím, které občané potřebují s městem řešit. Za novinkou stojí Správa informačních technologií města Plzně, která dále připravuje větší verzi nového ChatBota i pro hlavní webovou stránku města.
„Nový ChatBot je revoluční v tom, že reaguje na libovolný text, který dostane zadaný. Už není potřeba, aby občan vybíral z předem definovaných oblastí a klíčových slov. Umělá inteligence čerpá informace ze všech popsaných životních situací, tedy z celé agendy, kterou občané s městem mohou řešit,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Nový ChatBot na webu epo.plzen.eu
Plzeňský ChatBot zvládne zodpovědět stovky dotazů denně. V případě vyšší poptávky je možné jeho limit navýšit. Takové nastavení je důležité i s ohledem na bezpečnost, aby nedocházelo ke zneužívání komunikačního kanálu. Výhodou ChatBota je rychlá reakce s vysokou mírou přesnosti, neboť nečerpá informace z jiných zdrojů, ale jen z dat města Plzně.
Pro nové řešení nemusela Správa informačních technologií města Plzně chodit daleko. „Technologii nám dodala plzeňská firma Amitia, která v minulosti získala městskou podporu v rámci Plzeňského inovačního ekosystému PINE a mohla se rozvíjet. Amitia uvádí do praxe chytrá řešení založená na umělé inteligenci a pro další rozvoj a prosperitu města dává smysl využít inovace, které vzniknou v Plzni,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.
„Pro ChatBota jsme využili technologii Retrieval-Augmented Generation (RAG), která kombinuje vyhledávání v rozsáhlé znalostní bázi a formulování odpovědí pomocí velkých jazykových modelů (Large Language Models – LLM). Výsledkem je ChatBot, který rozumí otázkám v přirozeném jazyce a vrací přesné a kontextové odpovědi. Vždy vychází jen z informací, které jsou obsaženy ve zdrojových dokumentech,“ vysvětlil Milan Legát, jednatel a majitel společnosti Amitia s.r.o.
Další řešení s prvky umělé inteligence plánuje SITMP v prostředí města nasazovat průběžně. A to nejen větší verzi ChatBota na oficiální web města www.plzen.eu, ale i do vnitřního prostředí magistrátu. Zvýší se tím efektivita práce, automatizace rutinních úkonů, transparentnost a kontrola. Čímž ve výsledku dojde ke zlepšení služeb směrem k občanům.
Editace textu: Monika Krausová