Plzeňská Paluba Hamburk slaví první narozeniny a zve na novou výstavu
Paluba Hamburk u hlavního nádraží v Plzni má za sebou první rok úspěšného fungování. Díky této nové vstupní bráně do města ožilo veřejné prostranství u vlakového nádraží a autobusového terminálu, stalo se příjemným místem pro zastavení cestujících, koncept sklízí i uznání architektů. U příležitosti oslavy prvních narozenin připravil Útvar koncepce a rozvoje města Plzně výstavu nazvanou Plzeň – Město pro skvělý život, k vidění je v Galerii Paluby Hamburk. Ve čtvrtek 21. července se kromě vernisáže uskuteční od 17 hodin i speciální odpoledne nazvané Užijte si Palubu Hamburk!
Paluba Hamburk
„Z nevlídného prostoru se před rokem stal nový reprezentativní vstup do města. Když se tam dnes projdu, vidím cestující s kávou u stolků i lidi odpočívající na pobytových schodech terasy. Mám z toho dobrý pocit. Současně mě těší, že se nám podařilo odprezentovat v prostorech vyhlídkové věže už několik výstav. Primárně se expozice zaměřují na rozvojové projekty města a témata spojená s urbanismem, architekturou a veřejným prostorem. Tak tomu bude i u nejnovější výstavy, kterou zahájíme 21. července a potrvá do konce září,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář, v jehož gesci, tehdy ještě jako technického náměstka, Paluba Hamburk vznikala.
Paluba Hamburk
Nová výstava Plzeň – Město pro skvělý život s podtitulem 7 principů ke zlepšení života v centru Plzně přiblíží základní principy tvorby města, ve kterém se jeho obyvatelé cítí dobře. „V centru města je řada atraktivních míst, ale i velké množství lokalit bez života, které skýtají velký potenciál a vyžadují zásadní změnu. Navrácení života do centra, tzv. revitalizace, je dlouhodobým, avšak nevyhnutelným procesem. Jedná se například o zastavování prázdných míst, kultivaci veřejných prostranství, zkvalitňování zeleně, rozvoj městských břehů, podporu pěších a mikromobility nebo zlepšení městské hromadné dopravy a regulaci individuální automobilové dopravy,“ přiblížil Jaroslav Holler z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Výstava bude navíc doplněna interaktivním 3D modelem města zobrazujícím nejdůležitější plánované projekty a dokumentace. K vidění v Galerii Paluby Hamburk je do 30. září 2022, poté se na celý říjen přesune před Moving Station.
Centrální oblast
K ročnímu výročí je na 21. července připraven i doprovodný program nazvaný Užijte si Palubu Hamburk! Začíná v 17 hodin. Moderátorem bude Filip Koryta, představí se Žongléros Ansámbl i kapela Suit Up!, součástí bude také design minimarket.
Součástí Paluby Hamburk, jež se rozkládá na 3000 metrech čtverečních, jsou infocentrum s vyhlídkovou věží, gastro provozy, terasou, pobytovými lavičkami a dalším zázemím. Dominantu tvoří vyhlídková podesta ve výšce 12 metrů nad terénem. Prostor oživují i umělecká díla, aktuálně je jím Myslitel na vysoké židli od českého umělce Michala Trpáka.
Text: Eva Barborková