Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor poblahopřál Zdeňku Bláhovi k…
Přečíst článek nahlas

Primátor poblahopřál Zdeňku Bláhovi k životnímu jubileu

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Primátor města Plzně Martin Baxa přijal v úterý 14. ledna na radnici významného hráče na dudy, hudebního redaktora Českého rozhlasu, skladatele a dlouholetého vedoucího folklorního hornobřízského souboru Úsměv Zdeňka Bláhu při příležitosti jeho devadesátých narozenin. Muzikantovi, jenž se zasloužil o vzbuzení zájmu o folklor v západních Čechách, poblahopřál a věnoval pamětní stříbrnou medaili města Plzně.

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Hudebníka na radnici doprovodili manželé Markéta a Jan Jílkovi, kteří vedou taneční složku Úsměvu. Zdeněk Bláha v rozhovoru s primátorem zavzpomínal na své působení v Českém rozhlase, kde 40 let připravoval hudební pořad Hrají a zpívají Plzeňáci, jenž byl svého času třetím nejposlouchanějším rozhlasovým pořadem v zemi. Připomněl, že dodnes v Českém rozhlase Plzeň spoluvytváří pořad Špalíček – půlhodinka lidových písní. „I když sice hůř slyším, tak mi to naštěstí pořád ještě myslí. A taky se mi stále líbí hezké ženy,“ řekl s úsměvem.

S primátorem hovořili mimo jiné o Bláhově otci, který působil jako kapelník, sbormistr a sběratel lidových písní a po němž jeho syn bezpochyby zdědil hudební talent, o seznámení se s dudákem Antonínem Konrádym a založení Konrádyho dudácké hudby v roce 1955, o Bláhově tříměsíční cestě po USA a Kanadě s dalšími muzikanty v roce 1971. Hudebník přidal také historku o tom, jak tehdy jako politicky nežádoucí těžko získával potřebné podpisy k tomu, aby mohl vycestovat do „kapitalistické ciziny“. Nakonec se mu je podařilo sehnat díky přátelství s řidičem tajemníka krajského výboru KSČ.

Zdeněk Bláha připomněl, že se věnoval rovněž sběratelství lidových písní, jeho rukopisná sbírka zahrnuje zhruba 500 lidových písní a tanců. „Znám skoro každou vesničku na Plzeňsku, ale i na Chodsku, na Šumavě i v jižních Čechách,“ řekl. „Myslím, že jsem toho pro dobré jméno Plzně i celého kraje udělal za celý život docela dost,“ dodal. Na závěr setkání popřál primátorovi zdraví a hodně pracovních úspěchů.

Zdeněk Bláha se narodil 27. prosince 1929 v Horní Bříze. Syn amatérského kapelníka, sbormistra a sběratele lidových písní Karla Bláhy se učil zprvu hře na housle, později též na kytaru a kontrabas a poté na dudy. Hudební vzdělání si doplnil studiem v oddělení lidových nástrojů na Pražské konzervatoři (1960–64).

V roce 1955 nastoupil do Československého rozhlasu v Plzni, kde ve spolupráci se Zdeňkem Lukášem, Jaroslavem Krčkem a dalšími vybudoval redakci lidové hudby. V tomtéž roce se stal spoluzakladatelem a druhým dudákem Konrádyho dudácké hudby, dodnes se podílí na přípravě pořadů pro Chodské slavnosti v Domažlicích, kde od roku 1956 pravidelně vystupuje jako sólista či jako člen souboru. Od roku 1958 vede folklorní soubor Úsměv v Horní Bříze.

Za svou činnost nasbíral řadu ocenění. Obdržel Cenu ministra kultury České republiky za celoživotní práci s folklorem (2007), byl uveden do Síně slávy v Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici (2007), dostal Pamětní medaili města Domažlice (2009), byl uveden do Dvorany slávy na Plzeňském krajském úřadě za celoživotní přínos v oblasti folklorních tradic (2010) a jako vůbec prvnímu mu bylo uděleno Čestné občanství města Horní Bříza (2015).

Text: Marie Fialová


Fotogalerie

Zveřejněno: 14. 1. 2020, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni