ProCit již 15 let pomáhá rodinám, v nichž žijí děti s autismem
Občanské sdružení ProCit, z. s., si letos připomíná významné výročí. Už 15 let poskytuje podporu i naději pro mnoho rodin z Plzeňského kraje, v nichž žijí děti s poruchami autistického spektra (PAS).
„Naše práce je víc než jen služba – je to cesta, kterou sdílíme s rodinami, dětmi i našimi podporovateli. Bez jejich důvěry a podpory bychom se nedostali tam, kde jsme dnes,“ uvedla předsedkyně spolku ProCit Irena Vítovcová a dodala: „S velkou nadějí hledíme do budoucna a plánujeme rozšířit naši nabídku služeb, abychom mohli pomoci ještě více.“
Zdroj fotografií: ProCit
Cílem organizace pro další roky je vybudování ubytovacího zařízení pro dospělé lidi s PAS, zkvalitnění stávajících služeb a přispívání k lepšímu porozumění autismu ve společnosti.
Ke svému výročí připravil ProCit řadu akcí nejen pro své klienty a podporovatele, ale i pro širokou veřejnost. Pestrý program odstartuje 2. dubna, který je Světovým dnem porozumění autismu. ProCit otevře své dveře veřejnosti, návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si prostory na adrese Smetanovy sady 15 a setkat se s pracovníky této organizace.
Ve stejný den se uskuteční vernisáž Osvětové putovní výstavy fotografií dětí s autismem v Horníčkově sále v Husově ulici 2. Součástí vernisáže bude odborná přednáška přibližující problematiku autismu široké veřejnosti. Po vernisáži bude výstava putovat do dalších prostor v Plzni. Večer se k oslavám připojí i městská radnice a Nové divadlo v Plzni, které se rozzáří modrým světlem. Modrá barva, symbol komunikace a porozumění, se stala mezinárodním znakem podpory osob s autismem.
K dalším bodům programu pak patří Charitativní modrý rodinný běh RUN for ProCit. Jeho 9. ročník se uskuteční 26. dubna v Plzni v Borském parku. Akce je určena jak pro běžce, tak pro rodiny s dětmi, které se mohou těšit na bohatý doprovodný program. Letos bude obohacen dražbou hokejového a fotbalového dresu a opět se mohou návštěvníci těšit na osobnosti z řad sportu i kultury. Patronem běhu je muzikálový herec, zpěvák a držitel ceny Thálie Pavel Režný, který zároveň rozběhne jednu z nabízených tratí.
Na podzim, v listopadu, se pak ve Studiu S3 Českého rozhlasu uskuteční beseda o autismu za účasti odborníků v této oblasti. Diskuse se zaměří na vývoj péče o osoby s autismem během posledních 15 let, přístupy ve vzdělávání a aktuální výzvy. Vybrané části besedy budou vysílány na vlnách Českého rozhlasu.
Editace textu: Hana Josefová