Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Projekt Urbact zakončilo v letošním roce…
Přečíst článek nahlas

Projekt Urbact zakončilo v letošním roce divadelní představení pro děti ze 16. základní školy

Projekt URBACT, jehož cílem je zapojit děti do volnočasových aktivit uskutečňovaných školou bez nutnosti se na těchto aktivitách finančně podílet, vyvrcholil závěrečným divadelním představením pro žáky 16. ZŠ a MŠ Plzeň. Žáci mnohdy pochází ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí i z ciziny a většina byla v divadle poprvé, a to díky podpoře statutárního města Plzně.

Foto: K. Sokolová

Foto: K. Sokolová

Město Plzeň pozvalo žáky 16. základní školy na divadelní představení do Velkého divadla J. K. Tyla LINDAUER? PĀKEHĀ!, které mapuje životní osudy a cestu plzeňského malíře Bohumíra Lindauera (1839–1926). V úvodu představení poděkoval ředitel školy Vlastimil Šiška náměstkyni pro oblast školství a cestovního ruchu Lucii Kantorové a radní pro oblast kultury Elišce Bartákové za podporu.

„Jsem velice ráda, že díky podpoře města všichni žáci školy viděli tak hezké divadelní představení. Bylo vidět, že je to pro ně sváteční okamžik, byli velice slavnostně oblečeni. Bezprostřední reakce žáků během představení jen potvrdili, že se jim představení líbilo,“ řekla Lucie Kantorová, náměstkyně pro oblast školství a vzdělávání.

Foto: I. Štěrbová

Foto: I. Štěrbová

„V rámci naplňování cílů aktuální městské kulturní strategie se město zaměřuje nejen na podporu projektů ohledně umění ve školách, ale též na zapojování dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí do kulturního dění našeho města. Velice si vážím úsilí 16. ZŠ a MŠ zapojit děti do hudebních aktivit a nabídnout jim smysluplné trávení volného času. Toto divadelní představení je vánočním dárkem ze strany města a může být pro některé z těchto dětí jejich další motivací pro další rozvoj,“ dodala Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Foto: I. Štěrbová

Foto: I. Štěrbová

16. základní škola v rámci projektu URBACT žákům nakoupila hudební nástroje (cajóny, djembe, bonga, Orffovy nástroje aj.), které začaly být využívány v hodinách hudební výchovy jako jedna z motivací k aktivnímu zapojení žáků.

Školu velmi zaujal způsob práce s dětmi založený na metodě El Sistema, což je hudebně-vzdělávací program spočívající ve skupinové výuce hudby. Po vzoru brněnské Základní školy Merhautova otevřeli skupinovou výuku Hry na akustickou kytaru. Inspirovali se také brněnským Sborem ONSTAGE a na I. stupni založili pěvecký sbor Duháček. Sbor měl mezi dětmi takový úspěch, že byl následně otevřen i sbor pro žáky II. stupně s názvem Déčko. Zatím se zapojilo 44 žáků, kteří již měli možnost vystupovat na několika veřejných vystoupeních, jako např. na předávání ocenění pracovníkům ve školství na plzeňské radnici, rozsvěcení vánočního stromu na náměstí Republiky v Plzni a vystoupení na zasedání Monitorovacího výboru OP URBACT v Brně.

Editace textu: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 22. 12. 2022, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni