První z diskuzí o živější podobě centra přilákala desítky Plzeňanů
Dvě hodiny se na plzeňské radnici diskutovalo o budoucí podobě centra města. Zhruba třicet Plzeňanů si přišlo poslechnout plán městské správy, jak oživit historické jádro a přilehlé okolí. Účastníky pak v debatě zajímala například strategie parkování při navrhovaných úpravách, ukládání odpadů, řešení vzdálenějších ulic Tyršova, Sirkova nebo Jízdecká, zakomponování cyklostezek, ale také zajištění pořádku a řešení pobytu nepřizpůsobivých hlavně v sadovém okruhu. Zazněly i návrhy řešit zklidnění centra s jistou razancí. „Žijeme v mýtu, že si můžeme zaparkovat deset metrů před domem. V centru města to prostě není možné,“ řekl Marek Sivák v reakci na snížení možnosti parkovat v blízkosti svého bydliště zřízením dalších pěších zón.
Podobné diskuse se budou podle ředitelky Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Ireny Vostracké ještě konat. „Centrum města je pro projednávání specifické. Dotýká se nejen těch, kteří tady žijí, ale i těch, kteří zde pracují nebo jej prostě jen navštěvují,“ dodala.
V roce 2012 schválila Rada města Plzně koncepční dokument, který obsahuje návrh řady opatření k zatraktivnění centra města. Základní filozofií je nabídnout možnost kulturního a společenského využití, bydlení a doplnit vše pestrou nabídkou obchodů, služeb či restaurací. Dokument je rozčleněn podle jednotlivých oblastí, jako je urbanistická struktura, veřejná prostranství, doprava, čistota a bezpečnost a další.
Důležitým tématem při hledání nové atraktivnější tváře centra Plzně pro obyvatele i návštěvníky je zlepšení podmínek pro chodce, a to rozšířením pěších zón ve vhodných ulicích. Tento krok s sebou nese změny v organizaci dopravy, které kromě realizace nových pěších zón sledují i potřebu snížení intenzity průjezdné dopravy historickým jádrem. Na rok 2014 je plánována přestavba Riegrovy ulice, na níž by měly přirozeně navázat aktivity Západočeské univerzity v Plzni, která sem chce přestěhovat Galerii Ladislava Sutnara, kavárnu a své infocentrum.