Radnice se rozsvítila do fialové barvy. Upozornila tím na problémy dětí s epilepsií
Do fialova se v pondělí v podvečer rozsvítila historická budova plzeňské radnice. Připojila se tak k výzvě, která připomíná Mezinárodní den epilepsie připadající právě na 13. února. Fialová nebo purpurová jsou barvou epilepsie, proto se do tohoto odstínu po pondělní 18. hodině rozsvítila řada významných míst po celé republice. Plzeň se letos připojila poprvé. Iniciátorem nasvícení budov je spolek EpiStop, který se zaměřuje na citlivé řešení epileptických záchvatů hlavně u dětí.
Plzeňská radnice 13. února 2023 (fotografie: M. Pecuch)
Cílem osvětové akce je upozornit na nejčastější chronické neurologické onemocnění, tedy epilepsii. Některou z jejích forem trpí v České republice zhruba 80 tisíc lidí. Čtvrtina z nich jsou přitom děti. Právě na nejmenší epileptiky se zaměřuje spolek EpiStop, který se snaží šířit povědomí o této nemoci, a především pak o první pomoci. Organizace proto vyzvala obce a města v České republice, aby se k osvětové akci připojily nasvícením svých budov a předáním informací na sociální sítě a do škol, a upozornily tak na citlivé řešení epileptických záchvatů u dětí ve své oblasti.
„U příležitosti Mezinárodního dne epilepsie chceme upozornit na problematiku dětí ve škole a podat pomocnou ruku pedagogům, jejichž ochoty pomáhat dětem s epilepsií si velmi vážíme,“ uvedl profesor Přemysl Jiruška, přednosta Ústavu fyziologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který je zároveň předsedou spolku. Pomocná ruka spočívá podle jeho slov kromě vzdělávání také v úsilí o zlepšení právního ukotvení podpory dětí s nejčastějšími chronickými onemocněními na školách.
Formy epileptických záchvatů jsou různé, někdy ale mohou dospělého či dítě na několik desítek vteřin či pár minut, kdy mozek přestává fungovat, doslova ochromit. Reakce okolí je přitom velice důležitá. U dětí hlavně ve škole.
Text: Monika Krausová