Rok 2014 bude i v Plzni ve znamení české hudby
Kantátou Antonína Dvořáka Svatební košile zahájí ve čtvrtek 9. ledna Plzeňská filharmonie Rok české hudby 2014, tradiční českou akci, ke které se Plzeň připojila, aby svým potenciálem přispěla do celorepublikového programu, jenž je příležitostí k oživení tradic a jejich zapojení do aktuálních kontextů tvorby i vnímání. Obohatí jej například Divadlo J. K. Tyla, které v lednu uvede v premiéře vůbec první operu Bohuslava Martinů Voják a tanečnice nebo odbor kultury magistrátu vydáním publikace Střípky z plzeňské hudební historie. Rok české hudby se promítne i do 34. ročníku festivalu Smetanovské dny.
„Plzeňský Rok české hudby je příležitostí, jak si připomenout významné osobnosti, které se zapsaly do naší bohaté hudební historie. Po celý rok tak budeme mít výjimečnou možnost potěšit se hudbou spojenou s řadou slavných českých skladatelů a interpretů, ale i historicky zajímavými hudebními událostmi. Věřím, že na nás čeká mnoho nádherných zážitků, při nichž se nám podaří uniknout od každodenních starostí do duševní pohody,“ říká plzeňský primátor Martin Baxa.
V rámci Roku české hudby 2014 se v Plzni uskuteční zhruba 80 akcí nebo projektů, které připravují nejen kulturní organizace, ale také odbor kultury magistrátu. „Z těch nejdůležitějších v první polovině roku zmíním výstavu v mázhauzu radnice mapující hudební historii. Na ni navazujeme další publikací z edice Významné plzeňské kulturní osobnosti nazvanou Střípky z plzeňské hudební historie, kde představíme nejvýznamnější osobnosti od minulosti do současnosti. Poprvé se veřejnost bude moci s publikací seznámit v rámci vernisáže zmíněné výstavy 24. února,“ sděluje Květuše Sokolová, vedoucí odboru kultury magistrátu, a připomíná také v rámci festivalu Smetanovské dny naplánované obnovení zapomenuté tradiční akce u pomníku Bedřicha Smetany v Kopeckého sadech v den výročí jeho narození.
„Plzeňská filharmonie ve své dramaturgii značně zohledňuje českou tvorbu. Z výjimečných opusů bych jmenovala uvedení Sukovy 1. symfonie, Dvořákovy 3. symfonie nebo Intermezza pro velký orchestr Bohuslava Martinů v klasické abonentní sezóně. Také jsme pro tento rok připravili speciální projekty. Kromě zmíněných Svatebních košilí Antonína Dvořáka bychom rádi v chrámu sv. Bartoloměje provedli 2. listopadu na Dušičky velkolepé Dvořákovo Requiem, opus 89, dílo nejvyšší závažnosti, které filharmonie naposledy v Plzni provedla v roce 1984,“ uvádí Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie.
Druhým mimořádným projektem je open-air pořad pro děti plánovaný na 1. června nebo 1. září s názvem Pojďte s námi za pohádkou tradičně i netradičně. O zábavu se spolu s filharmonií postará rocková kapela „Už jsme doma“.
„Jako trvalou hodnotu, kterou bychom rádi k Roku české hudby 2014 věnovali Plzni, je natočení CD s díly Antonína Dvořáka, které je již dokončené a v současné době jednáme s vydavatelstvími. Druhým velkým CD projektem je natočení souborného díla pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů. Oba záznamové nosiče jsou profilem mladých českých umělců, violoncellisty Petra Nouzovského a šéfdirigenta Plzeňské filharmonie Tomáše Braunera,“ doplňuje Lenka Kavalová.
Rok české hudby 2014 kromě sezóny Plzeňské filharmonie zohledňuje také dramaturgie 34. ročníku dnes již mezinárodního festivalu Smetanovské dny. Velikány české hudby uvedou i Mnichovští symfonikové na zahajovacím koncertu 2. března, Jeremy Menuhim a Mookie Lee, Lukáš Pavlíček a Benewitz Quartet, Kristina Fialová a další.
„Největší oslava bude právem patřit nejstaršímu komornímu souboru na světě, Českému nonetu, které v Plzni oslaví své 90. narozeniny. Pro tuto příležitost si soubor připravil velmi lákavý český program. Zazní mimo jiné Kuchyňská revue Bohuslava Martinů a Dvořákova Serenáda E dur, opus 22 v její původní Dvořákem zamýšlené verzi. Ve spolupráci s občanským sdružením Veřejnost vlasti promítneme dva filmové dokumenty o Bedřichu Smetanovi režiséra Pavla P. Riese,“ uzavírá ředitelka.
Divadlo J. K. Tyla věnuje Roku české hudby dvě operní premiéry a dva komorní koncerty z celosezonního cyklu ve foyer Velkého divadla. „Prvním významným počinem je inscenace opery Bohuslava Martinů Voják a tanečnice. Nastudování bylo svěřeno Petru Kofroňovi, šéfovi orchestru divadla, a režie mladému absolventovi brněnské JAMU Tomáši Pilařovi, kritikou označovaného za jednoho z našich nejtalentovanějších režisérů nejmladší generace. Premiéra se uskuteční 25. ledna. Tím druhým příspěvkem bude nové nastudování Smetanovy Prodané nevěsty, jehož premiéra se uskuteční v závěru divadelní sezony. Inscenace by měla být také zahajovacím představením v nové divadelní budově, jejíž otevření je plánované na 2. září,“ upřesňuje ředitel divadla Ilja Racek.
Rok české hudby už od svého založení v roce 1924 každých deset let připomíná významná výročí osobností české hudby. Uměleckou záštitu nad Rokem české hudby 2014 přijali mezzosopranistka Magdalena Kožená a šéf Berlínské filharmonie Sir Simon Rattle, v Plzni primátor Martin Baxa a jeho náměstkyně Eva Herinková.
Město se k projektu Rok české hudby 2014 připojilo vyhlášením kulturního programu s názvem Rok české hudby 2014 v Plzni. Promítl se nejen v dotačním systému podpory kulturních aktivit v Plzni v rámci jednoletých dotačních programů, ale právě také v programové skladbě činnosti jednotlivých kulturních organizací.
- Podrobné informace jsou k dispozici na webové prezentaci Roku české hudby 2014 v Plzni