Ryby a luštěniny ve školních jídelnách? S tím poradil seminář na plzeňské radnici
Fotografie: H. Josefová
Konzultační seminář pro pracovníky mateřských, základních i středních škol, školních kuchyní a jídelen se konal v úterý 19. listopadu 2024 ve sněmovním sále plzeňské radnice. Ti, kdo se starají o přípravu školních obědů, měli možnost seznámit se s potravinami, které mají pozitivní vliv na zdraví i s tím, jak je při přípravě jídel využívat a jak je připravovat. Od září příštího roku má platit nová vyhláška o školním stravování, která v rámci spotřebního koše uvádí, z jakých potravin školákům a studentům vařit.
„Jste nejen součástí každodenního života našich školáků, ale také ti, kteří denně přispívají k jejich zdraví, spokojenosti a radosti z dobrého jídla,“ přivítala všechny přítomné náměstkyně primátora města Plzně Lucie Kantorová, do jejíž gesce patří také školství. Dodala, že už šest let chodí po školách, školních jídelnách, setkává se s rodiči, žáky, školními parlamenty, s řediteli škol a pozorně jim naslouchá: „Všichni se shodneme na tom, že školní jídelny čelí mnoha výzvám. Je to nedostatek personálu, omezený rozpočet, různorodé stravovací potřeby, administrativní zátěž, předsudky vůči školnímu stravování a také někdy chybí motivace personálu. Chceme se pokusit to změnit, a to pomocí spolupráce města Plzně se školami a školními jídelnami a aktivní podporou kuchařek a kuchařů.“
Konzultační seminář s praktickými ukázkami pořádala Asociace školních jídelen České republiky. Přednášely pracovnice Státního ústavu zdraví – odbornice na zdravou výživu Alexandra Košťálová a lékařka Eliška Selinger. Poradily přítomným, jak zařadit potraviny, jako jsou ryby, luštěniny a celozrnné obiloviny, které mají pozitivní vliv na zdraví, do školních jídelníčků tak, aby to strávníky neodradilo. Zabývaly se problematikou bezmasých pokrmů i nutričními hodnotami. Nechyběly praktické ukázky.
Text: Hana Josefová