Spolek PTP Západní Čechy – Plzeň ukončil svoji činnost. Měl posledních 12 členů. Důvodem byl vysoký věk i pandemie koronaviru
Po 27 letech existence ukončil svoji činnost Spolek PTP Západní Čechy – Plzeň k červnu letošnímu roku. Jediný předseda plzeňského spolku byl Richard Smola, který seznámil primátora města Plzně Pavla Šindeláře s koncem organizace v pondělí 27. června při osobním setkání na plzeňské radnici. Nyní měl spolek posledních 12 bývalých příslušníků PTP, jejich průměrný věk je 91 let. Spolek PTP sdružoval bývalé příslušníky pomocných technických praporů.
Setkání na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)
„Především vám velmi děkuji za to, co pro společnost nejen v Plzni děláte. Svými vyprávěními o tom, co jste musel vy a vaše rodina zažívat, předáváte té nejmladší generaci při besedách na školách přímé svědectví o komunistických zločinech,“ poděkoval primátor Pavel Šindelář Richardu Smolovi, od kterého obdržel Kroniku klubu PTP Plzeň a jeho knihu Prožil jsem dva totalitní režimy.
„Chtěl bych opravdu poděkovat městu Plzni, u kterého jsme měli vždy dveře otevřené, když jsme něco potřebovali. A především také za značnou finanční podporu, které se nám dostalo. A děkuji všem primátorům, se kterým jsem spolupracoval a kteří nás podporovali. Skvělou spolupráci měl náš klub také s armádou, policií i městskou policií. Nyní nás ve spolku PTP v Západních Čechách zbylo jen 12, z toho už jen polovina je schopna účastnit se různých společných akcí. Náš konec urychlila pandemie koronaviru, kdy jsme se nemohli stýkat a již jsme to nedokázali obnovit. Byli jsme jedním z nejaktivnějších spolků PTP v České republice,“ řekl Richard Smola na plzeňské radnici.
Prvního sjezdu bývalých členů PTP v roce 1968 na Žofíně se účastnilo několik tisíc bývalých členů PTP. Proběhl pod bedlivým dohledem Státní bezpečnosti, poté vše na více než 20 let utichlo. Po sametové revoluci byl v roce 1990 svolán druhý sjezd do bývalého sjezdového paláce na výstavišti v Praze. To byl prvopočátek vzniku Českého svazu PTP a později začaly vznikat okresní kluby. V Plzni byl založen 25. dubna 1995. Český svaz PTP byl zrušen ke konci roku 2016. Okresní klub PTP Plzeň se ale rozhodl, že zde musí být nějaká organizace, která pamatuje zločiny komunismu a může o nich mluvit.
Prožít dva totalitní režimy během jednoho života, to se nedá snad ani stihnout. Ale při trošce dobré vůle se to může podařit. I mně se to podařilo. Spotřeboval jsem na to celý svůj aktivní život a svoboda a demokracie přišla, když jsem odešel do důchodu. Hlavní věc je ta, že oba režimy jsou už pryč a nás už neohrozí. Ale záleží na každém z nás.
Richard Smola
Richard Smola se narodil 3. června 1930 v Plzni. Jeho otec byl majitelem firmy Ferrotechna a prezidentem Obchodní a živnostenské komory v Plzni. Vystudoval reálné gymnázium a poté Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni, která byla součástí ČVUT v Praze (obor strojní). V letech 1951 až 1954 musel sloužit u Pomocných technických praporů v Libavé, Přerově, Ostravě a na Slovensku v Hájnikách u Bánské Bystrice. Mezitím byla rodina Richarda Smoly vystěhována z bytu v Plzni v rámci Akce B – Buržoasie (1953) – původně měli odejít do Božanova na Broumovsku u polských hranic, nakonec se museli vystěhovat do Ptenína u Merklína. Richard Smola po dokončení vysoké školy nastoupil do Energostroje, který byl součástí Škodových závodů. Díky svému povolání strojního inženýra cestoval na zahraniční služební cesty.
Text: Adriana Jarošová