Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Stará synagoga se po rekonstrukci otevřela…

Stará synagoga se po rekonstrukci otevřela veřejnosti

Stará synagoga ve vnitrobloku domu ve Smetanových sadech 5

Po více než tříleté rekonstrukci se dnes veřejnosti otevřela Stará synagoga ve vnitrobloku domu ve Smetanových sadech 5. V prostorách obnovené památky vzniklo Regionální centrum židovské kultury s expozicí věnovanou historii plzeňské židovské komunity. Synagoga bude kromě výstav sloužit pro komorní kulturní a společenské akce a současně pro liturgické potřeby židovské obce.

Slavnostního otevření se zúčastnil i primátor Martin Baxa. „Já už coby mladý muž jsem do této prostory chodíval, když se začátkem 90. let otevřela. Viděl jsem, že to bylo významné centrum židovské obce ve městě, ale svíralo se mi srdce při pohledu na stav, ve kterém se nacházela. Chodili jsme sem rádi na koncerty, na výstavy, vznikla zde nesmírně působivá zahrada vzpomínek připomínající plzeňské oběti holocaustu. A měl jsem obrovskou radost, když začaly první rekonstrukční práce a když se začala rodit myšlenka, jak Starou synagogu zachránit,“ zavzpomínal primátor.

Stavebních úprav se dočkal také sousední dům šámese dříve využívaný pro potřeby správce objektu. Nyní bude sloužit především jako zázemí pro akce konané v synagoze. V prvním patře vznikly prostory určené pro studijní pobyty.

Celkové náklady na stavební, řemeslné a restaurátorské práce a na úpravu interiérů s historickou expozicí dosáhly 32 milionů korun a převážně byly hrazeny z prostředků Evropské unie.

Starou synagogu vybudoval v letech 1857 – 1859 plzeňský radní a stavitel Martin Stelzer jako budovu v novorománském slohu s pomocným vnějším schodištěm do patra, které slouží jako únikový východ. Do hlavního sálu je vestavěna dvoupatrová ženská galerie na dřevěných sloupech. Její liturgický význam zanikl po roce 1893, kdy byla dokončena Velká synagoga a objekt začal sloužit jako skladiště. Zřejmě díky těmto okolnostem přečkala Stará synagoga v ústraní druhou světovou válku. V 90. letech minulého stolení byl objekt vrácen Židovské obci. Díky nově vzniklé nadaci Rudolfa Löwyho se zde uskutečnily nutné stavební úpravy. V prosinci roku 1998 byla prohlášena kulturní památkou.

Fotogalerie

Zveřejněno: 18. 6. 2014, Kriegerová Eva

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni