Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Statutární města potřebují garantovat 75…

Statutární města potřebují garantovat 75 miliard korun na evropské projekty

LogoZejména novým programovým obdobím 2014-2020 a aktuální legislativou se zabývala Komora statutárních měst Svazu měst a obcí České republiky, která 5. a 6. února 2015 jednala v Plzni. Do metropole západních Čech se sjeli primátoři z celé České republiky, jejich náměstci a pracovníci magistrátů. Shodli se, že je naprosto nezbytné zajistit dostatek peněz z Evropské unie na integrované nástroje evropských fondů. Celkem požadují 75 miliard korun.

Zatímco u nástrojů integrovaných územních investic je požadovaná částka stanovena v Dohodě o partnerství, kterou Česká republika uzavřela s Evropskou unií, peníze na integrované plány rozvoje území nemají v Dohodě žádnou zvláštní alokaci. Počítá s nimi až Národní dokument k územní dimenzi, který však některá ministerstva jako řídící orgány pro přípravu výzev na projekty v novém programovém období Evropské unie příliš nerespektují.

„Některá ministerstva nejsou ochotná zpřístupnit operační programy, které mají na starosti, městům, jež chtějí využívat integrované nástroje,“ říká předseda Komory statutárních měst, místopředseda Svazu měst a obcí a primátor Chomutova Jan Mareš a dodává: „Nerespektují tak Národní dokument k územní dimenzi, který je bohužel neaktuální, protože se od doby, co ho schválila vláda, změnily cíle operačních programů. Proto jsme se jako Komora statutárních města obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku a požádali ho, aby zohlednil integrované nástroje pro čerpání evropských dotací městy na úrovni vlády.“

Na jednání Komory statutárních měst vystoupil plzeňský primátor Martin Zrzavecký. Ve své prezentaci se dotkl problémů, které trápí západočeskou metropoli. Zmínil se například o poplatcích za nakládání s odpadem, upozornil na nejednotnost v přístupu ministerstev v oblasti bytové politiky, která blokuje prodej řady městských bytů v lokalitě Sylván, a zdůraznil nedostatečnou výši dotací podporujících tramvajovou a trolejbusovou dopravu. „Tramvaje a trolejbusy jsou páteří MHD a představují ekologicky i energeticky nejšetrnější druh dopravy, zároveň jsou však podfinancovány. Jen v příštích sedmi letech česká a moravská města kromě Prahy potřebují investovat 16 miliard korun do infrastruktury a dalších zhruba 17 miliard korun k dosažení udržitelného stavu vozového parku drážní MHD. V Operačním programu Doprava je přesto pro infrastrukturu drážní MHD alokováno jen 4,5 miliard, tj. pouhých 28 procent potřebných prostředků,“ podotkl Martin Zrzavecký.

Jednání Komory statutárních měst se týkalo také aktuálně projednávané legislativy. Zazněly informace o zákonu o provozování hazardních her, financování sociálně právní ochrany dětí na obcích, novelách zákona o ochraně zemědělského původního fondu a o Nejvyšším kontrolním úřadu a dalších právních předpisech.

Zveřejněno: 6. 2. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni