Tři patra Nové scény patří obrazům Michaela Rittsteina
Tři desítky let tvorby jednoho z nejznámějších a nejoceňovanějších českých výtvarníků Michaela Rittsteina mapuje výstava ve foyer Nové scény Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni. K vidění jsou především jeho velkoformátová díla. Výstava trvá do 19. června 2024. Je pořádána pod záštitou primátora města Plzně Romana Zarzyckého, ministra kultury Martina Baxy, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a starosty obce Brnířov Zdeňka Šupa.
Fotografie z vernisáže: H. Josefová
„Michal Rittstein patří již téměř půl století mezi přední představitele české expresivní figurální malby a je úzce spjat s Plzeňským krajem, konkrétně obcí Brnířov,“ uvedla při vernisáži ve čtvrtek 21. března radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Připomněla také, že profesor Michael Rittstein je jedním z nejaktivněji tvořících autorů u nás: „Je tedy jasné, proč tato mimořádná osobnost ovlivnila a ovlivňuje další generace výtvarníků, k čemuž přispěla i jeho letitá práce pedagoga na Akademii výtvarných umělců v Praze.“
Ministr kultury Martin Baxa upozornil na to, že Michal Rittstein dokáže vykřesat originální pojetí z témat, která tak na první pohled nevypadají: „Jeho obrazy jsou fantastické a je tedy skvělou příležitostí vnímat je ve velkorysých prostorách Nové scény.“
Ředitel DJKT Martin Otava pak vysvětlil, že právě tvorba Michaela Rittsteina do divadelních prostor patří: „Ve svých obrazech přebírá roli dramatika, režiséra, scénografa i herce.“
Během vernisáže přijal Michal Rittstein čestné občanství s rukou starosty Brnířova Zdeňka Šupa. „Jsme malá obec se zhruba 420 obyvateli mezi Domažlicemi a Klatovy.
Na základě Michalových vyprávění v nejrůznějších médiích však máme skvělou prezentaci. Michal v Brnířově žije a tvoří. Zastupitelstvo naší obce se mu proto rozhodlo udělit čestné občanství,“ řekl starosta Brnířova Zdeněk Šup. „Cítím se v Brnířově doma a teď to mám i na papíře,“ poděkoval Michal Rittstein a dodal: „Můj praděda byl prvním starostou v Brnířově po založení samostatného státu. Já žiju v baráku, který tento můj praděda postavil.“
„Vystavený soubor umožňuje sledovat Michalův postupný odklon od proslavených lokálních historek, které se odehrávaly v interiérech domácností, ke krajině. Další vývoj ozřejmují jednak fantaskní obrazy, kde příslušníci zvířecí říše často zaujímají lidské role, jednak záznamy malířových pozorování např. nočního vlaku u Brnířova nebo stanových obydlí bezdomovců na periferii metropole. Vyvrcholením výstavy je pět rozměrných obrazů, které sklidily velký ohlas na nedávné autorově výstavě v pražském Museu Kampa,“ představil vystavená díla kurátor Petr Mach.
Text: Hana Josefová