Už dva roky pomáhá diecézní charita obětem války na Ukrajině
Od začátku války na Ukrajině poskytují charity v Diecézi plzeňské všestrannou pomoc lidem, kteří v reakci na nebezpečí opustili svou zemi. Charita všestranně pomáhala ukrajinským uprchlíkům i v roce loňském.
Komunitní centrum. Zdroj foto: Diecézní charita Plzeň
Pomoc ukrajinským občanům v číslech
Diecézní charita Plzeň poskytla například odborné poradenství 1,5 tisícům ukrajinských občanů a 10,5 tisícům asistenci při jednáních na úřadech i dalších institucích. Mezi příchozími z Ukrajiny pokračoval zájem o výuku českého jazyka, 583 z nich navštívilo některý z charitních kurzů, 170 ukrajinských občanů našlo díky pomoci z charity zaměstnání a 126 bylo zajištěno nebo zprostředkováno ubytování. Na všem se většinově podílela plzeňská Poradna pro cizince provozovaná Diecézní charitou Plzeň, která zároveň poskytuje asistenční služby na Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra v Jagellonské ulici.
Na aktivity poradny navazuje činnost charitního Komunitního centra pro ukrajinské uprchlíky v sadech 5. května a Asistenčního centra, které občanům Ukrajiny poskytuje pomoc v nejrůznějších problematických situacích v naší zemi, včetně zajištění tlumočení a doprovodů.
I v roce 2023 byla uprchlíkům poskytována potravinová a materiální pomoc. V Diecézi plzeňské bylo vydáno téměř 2,4 tisíců balíčků potravin a hygieny.
Jak pomáhá komunitní centrum
Komunitní centrum se svými pravidelnými vzdělávacími a integračními aktivitami podporuje lidi z Ukrajiny, kteří byli nuceni uprchnout do ČR, a dílčími aktivitami i ty, kteří zůstali v zemi sužované válkou.
V únoru se ukrajinské děti zapojily do skautského projektu Svě
tlo a teplo pro Ukrajinu, během něhož se skauty vytvářely zahřívací svíčky, které se poté odvážely do napadené země.
Koncem února se v komunitním centru konala vzpomínková akce u příležitosti dvouletého výročí války na Ukrajině. Připomenut byl vznik komunitního centra za podpory města Plzně v červenci 2022 a postupné rozšiřování jeho aktivit, například o individuální konzultace s psycholožkou, mentoring, kurzy češtiny pro děti či volnočasové aktivity. Rozvoj centra byl spolufinancován z evropských dotací projektu OPZ+ a projektu nadace J&T. Díky dotacím z nadace J&T či projektu Emergency Appeal bylo Komunitní centrum vybaveno novým nábytkem a jeho dětský koutek novými hračkami.
V roce 2023 navštívilo komunitní centrum kolem 400 lidí z Ukrajiny. Někteří do něj stále pravidelně docházejí, zdokonalují se v jazyce, navazují nové kontakty, poznávají českou společnost a kulturu, jiní dostali potřebnou podporu a žijí v Česku zdánlivě obyčejným životem, za nímž se skrývá trauma válečné hrozby, nebo se vrátili zpět do své okupované země.
Humanitární pomoc pro Ukrajinu
Diecézní charita Plzeň ve spolupráci s pravoslavným knězem Janem Polanským dodává na Ukrajinu také humanitární pomoc. Ve čtyřech závozech z humanitárního skladu bylo do válkou zasažených oblastí odvezeno 142 velkých pytlů dámského, pánského a dětského ošacení.
Obsahem zásilek byly také dětské hračky i odrážedla a v neposlední řadě zdravotnický materiál darovaný českými hasiči, jako byla dezinfekce, obvazy, berle a francouzské hole.
V březnu převzal ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr z rukou Jana Polanského ikonu Panny Marie, kterou poslali jako výraz díků volyňští vojenští kaplani z Ukrajiny. Druhým darem byla ukrajinská vlajka podepsaná vojáky z fronty.
Více na webu https://www.dchp.cz/aktualne/tiskove-zpravy/druhy-rok-pomoci-ukrajine-v-diecezni-charite-plzen/
Editace textu: Monika Krausová