V Černicích u OC Olympia vzniklo velkokapacitní dobíjecí místo pro elektromobily
Foto: E. Kriegerová
U Obchodního centra Olympia Plzeň v Černicích funguje 11 nových rychlodobíjecích stojanů pro elektromobily. Ve středu 22. června 2022 je tam slavnostně představili zástupci společností ČEZ a CPI Property Group, která je vlastníkem obchodního centra. Za město Plzeň se setkání zúčastnil radní Vlastimil Gola. Dobíjecí stanice na kraji podzemních garáží u obchodního centra je označována jako tzv. hub, tedy místo, kde lze dobíjet až šest vozidel najednou. Celkem těchto hubů provozuje ČEZ v republice 13, nový hub v Černicích je se svými 22 místy pro elektromobily největší dobíjecí stanicí v západních Čechách.
„Město Plzeň těší, že na jeho území vznikla tato velkokapacitní nabíjecí stanice. Každé takové místo pro nabíjení elektromobilů je pro město velmi přínosné. Pokrok nelze zastavit a je potřeba, aby nabíjecí stanice dál vznikaly. Jsem rád, že tento hub funguje na velmi příhodném místě, a věřím, že nebude poslední,“ uvedl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.
„Chceme být připraveni na moment, kdy elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc za rok. Jedním z trendů roku 2022 v rozvoji elektromobility jsou dobíjecí huby, které umožní čerpat energii najednou šesti a více e-autům. Právě taková místa dávají řidičům elektromobilů jistotu, že na čerpání energie nebudou muset dlouhé minuty čekat, a elektrická auta se tak mohou definitivně stát rovnocennou alternativou i pro dlouhé cesty,“ řekl Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobility ČEZ.
V Plzeňském kraji ČEZ aktuálně provozuje 36 veřejných dobíjecích stanic (z toho 34 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole jsou také v Domažlicích, Kašperských Horách, Plasích, Přešticích, Železné Rudě, u dálnice D5 (včetně velkého dobíjecího hubu o osmi stanicích na 83. km u Šlovic) a na dalších místech. Loni řidiči elektromobilů na těchto stanicích odebrali celkem 69 802 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 1 938 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 11 elektromobilů na cestu kolem světa.
Dobíjecí huby jsou koncipovány s možností budoucího zvyšování výkonu stojanů. V průměru se elektrovozidlo nabije za přibližně půl hodiny. Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO, která dokáže také vyhledat nejbližší dobíjecí místo a obsazenost stojanů. ČEZ připravil několik tarifů šitých na míru zákazníkům, ale i možnost jednorázového dobíjení pro ostatní řidiče.
V současné době má společnost ČEZ v celé republice na 430 dobíjecích stanic, přičemž se jejich počet za poslední dva roky zdvojnásobil. ČEZ plánuje jejich opětovné zdvojnásobení v průběhu dalších dvou let, do roku 2025 by jich mělo fungovat přes 800.
Text: Eva Kriegerová