V Českém údolí byla dokončena obnova dětského hřiště
Obnovené hřiště (zdroj fotografií: Správa veřejného statku města Plzně)
Dětské hřiště v Českém údolí bylo kompletně obnoveno. Za nové hrací prvky pro děti a úpravu prostoru kolem nich město zaplatilo přes dva miliony korun. Celkem sedm prvků a workoutová sestava pro cvičení jsou umístěny na levém břehu Radbuzy poblíž Slunečné lávky. Projekt měla na starost Správa veřejného statku města Plzně, která už chystá obnovy i dalších dětských hřišť. Příští rok to bude například revitalizace oblíbené lokality v Borském parku.
„Městské parky jsou častým cílem procházek obyvatel Plzně od dětí až po seniory. Proto máme v parcích jak lavičky, tak dětská hřiště. Ta pravidelně kontrolujeme. Starší hřiště, zejména ta s dřevěnými prolézačkami a houpačkami, musíme po čase vyměnit za nové. Letos koncem léta jsme dokončili nové dětské hřiště v lesoparku Homolka, teď další v Českém údolí nedaleko Slunečné lávky. Příští rok chceme opravit další v Borském parku,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
„Původní dětské hrací prvky byly dřevěné, ale po téměř 18 letech už nebyly bezpečné a někde ani plně funkční. Proto jsme je museli nahradit," uvedla Ilona Pelíšková z úseku městské zeleně Správy veřejného statku města Plzně, která měla instalaci na starosti. „K novým dřevěným prolézačkám se skluzavkou, dřevěným pružinovým houpadlům a vahadlové houpačce přibyl i nový houpací kolotoč. Chtěly jsme, aby se hrací prvky dětem líbily a vedly je k pohybu,“ řekla Jana Pechová ze Správy veřejného statku města Plzně, která spolu s Irenou Tolarovou a Ilonou Pelíškovou návrh nového řešení dětského hřiště vytvářela.
Správa veřejného statku města Plzně se stará celkem o více než třicet hřišť na pozemcích města. Všechna podléhají pravidelné kontrole. Vizuální kontroly probíhají v sezóně jednou týdně, mimo sezónu jednou měsíčně. Jednou za tři měsíce se koná větší provozní kontrola a jednou ročně proběhne hlavní prohlídka, po níž hřiště získá osvědčení o technické způsobilosti herních prvků. „I přes pravidelné kontroly by měli být všichni uživatelé hřišť obezřetní. Kontroly neprobíhají každý den, a tak nemusejí být některé vady zřejmé na první pohled. Proto prosíme všechny, aby se nejdříve ujistili, že vše, kam pustí své děti, je v pořádku. Každé dětské hřiště má svůj provozní řád, který je nutné dodržovat. Ten také říká, že dospělý má nepřetržitě dohlížet na dítě na hřišti,“ upozornila Ilona Pelíšková.
Hřiště před obnovou (zdroj fotografií: Správa veřejného statku města Plzně)
Správa veřejného statku města Plzně za nové cvičební prvky pro děti na hřišti v Českém údolí v Plzni zaplatí firmě Gartensta plus, s.r.o., celkem 2 116 108,50 korun včetně DPH.
Text: Eva Barborková