V Plzni přibylo prvňáčků, je jich více než 1 700. Začal nový školní rok
Ve všech třídách základních škol zřizovaných městem Plzní dnes usedlo cca 16 500 žáků. Je to nejvyšší počet za několik posledních let. Z toho má být 1 717 těch, kteří do školních lavic usedají poprvé. Loni bylo prvňáčků 1 611. Větší počet žáků je dán nejen tím, že do plzeňských škol nastupují děti ukrajinských válečných běženců, ale také nástupem silnějšího populačního ročníku do prvních tříd. O děti se v plzeňských školách starají téměř dva tisíce pracovníků, ať již pedagogů, asistentů pedagoga i nepedagogických pracovníků. Děti ze sociálně potřebných rodin vybavilo město Plzeň školními pomůckami. Během letních prázdnin bylo také dokončeno několik velkých stavebních a investičních akcí celkem za desítky milionů korun.
38. MŠ (foto: M. Pecuch)
Nový školní rok mimořádně ne mezi žáky základní školy, ale mezi dětmi z mateřské školy zahájil primátor města Plzně Pavel Šindelář. Přivítal žáčky v TechToweru na Světovaru, kde bylo nově otevřeno odloučené pracoviště 38. mateřské školy ve Spojovací ulici a která nyní dočasně poskytuje prostory i pro skupinu ukrajinských dětí. TechTower vzniká v areálu bývalého pivovaru, kde město Plzeň nákladem cca 720 milionů korun buduje vědeckotechnický park pro inovativní firmy. Otevřen bude během podzimu.
Stavební a investiční akce během letních prázdnin
Radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová přivítala žáky v 15. základní škole v ulici Terezie Brzkové ve Skvrňanech. „Mám radost z toho, milé děti, že jste se na svůj první školní den těšily. Já osobně jsem se vždy těšila na tělocvik, kamarády a svačiny. Opravdu věřím, že svačiny a dobré jídlo budete mít rády i vy, a to nejen proto, že ve vaší škole investovalo město do rekonstrukce školní jídelny. Do školy vykročte pravou nohou a doufám, že s úsměvem sem budete přicházet každý školní den,“ řekla radní města Lucie Kantorová, která si šla novou školní jídelnu prohlédnout. Rekonstrukce jídelny byla dokončena během letních prázdnin, město investovalo více než 23 milionů korun. Kromě jídelny a kompletního vybavení kuchyně vznikly odpovídající skladové prostory, nové technické místnosti pro vzduchotechniku a zázemí pro zaměstnance.
15. ZŠ (foto: E. Kriegerová)
Letní prázdniny město Plzeň využilo k rozsáhlým stavebním úpravám u celkem devíti škol. Další velká investiční akce proběhla například ve 2. základní škole ve Schwarzově ulici, kde děti přivítal náměstek primátora David Šlouf. „Dnes je pro vás jeden z nejdůležitějších dnů ve vašem životě. Jsem si jistý, že se vám na 2. základní škole bude líbit, letos jsme pro vás dostavěli přístavbu školní jídelny a nové učebny celkem za 24 milionů korun. Chtěl bych vám popřát, abyste ve škole našli spoustu kamarádů a aby vám přátelství vydrželo celý život,“ řekl přítomným prvňákům a jejich rodičům náměstek David Šlouf.
2. ZŠ (foto: A. Jarošová)
K dalším velkým stavebním úpravám provedených nebo dokončených během letních prázdnin na plzeňských základních školách patří třeba oprava školní kuchyně ve 14. základní škole (Zábělská ulice) za 1,8 milionů korun, rekonstrukce podlahy ve velké tělocvičně ve 34. základní škole (Gerská ulice) za 1,6 milionů korun, přístavba cvičebního sálku ve 25. základní škole (Chválenická ulice) za 6 milionů korun nebo výměna oken ve 20. základní škole (Brojova ulice) za milion korun či rekonstrukce rozvodů vody za 1,8 milionů korun a rekonstrukce školního hřiště za 2,5 milionů korun uskutečněné v 33. základní škole (ulice Terezie Brzkové) a další.
Počet žáků v plzeňských školách
Žáky 13. základní školy na Slovanech v jejich první školní den vítal ministr kultury Martin Baxa a radní města Plzně Veronika Jilichová Nová. „Začíná vám nový školní rok a věřte tomu, děti, i když se vám to možná teď nezdá, že se vám tady bude líbit. Čekají na vás skvělé paní učitelky a páni učitelé. Všichni se na vás těší a dozvíte se tady spoustu nových věcí. Přeji vám hezký školní rok,“ řekl prvňáčkům Martina Baxa a Veronika Jilichová Nová dodala: „Děti těšte se, protože uvnitř školy vás čeká skvělá ‚stopovačka‘. Paní učitelky pro vás připravily na celý rok různé úkoly i schovávačky, prostě pěknou zábavu. A na jejím konci, tedy na konci vašeho prvního školního roku, vás čeká velká odměna: budete umět číst a psát, a tak si budete moci třeba přečíst nějaký vzkaz od maminky a také jí ho budete umět napsat.“
13. ZŠ (foto: H. Josefová)
Přání pěkného školního roku ostatně platí pro všechny žáky. Podle předpokladu Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně by letos mělo do lavic základních škol zřizovaných městem Plzní, kterých je celkem 26, usednout celkem 16 502 žáků (loni jich bylo 14 588). Z toho má být 1 717 prvňáčků. Skutečný počet bude upřesněn během září. Prvňáčků je letos oproti loňskému roku (1 611) více. „Je to dáno tím, že nastupuje silnější populační ročník i tím, že do prvních tříd byly zapsány i děti běženců z Ukrajiny,“ vysvětlila vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Dagmar Škrlantová.
O děti se v plzeňských základních školách bude letos starat 1 252 pedagogů (loni 1 235), 230 asistentů pedagoga (loni 206) a 505 nepedagogických pracovníků (loni 506).
Výuka dětí z Ukrajiny
Z celkového počtu žáků plzeňských základních škol má být 1 400 dětí z Ukrajiny. Počet je však jen orientační, bude upřesněn během září. „V souvislosti s jejich vzděláváním většina našich škol navýšila kapacitu v režimu takzvaného zákona ‚Lex Ukrajina‘, který umožňuje na přechodnou dobu mimořádně využívat i prostory, jež nesplňují běžné hygienické požadavky,“ uvedla radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová. Zdůraznila, že se ale ve všech třídách podařil udržet počet do 30 žáků.
„Město Plzeň zřídilo také několik homogenních tříd pro děti z Ukrajiny. Čtyři fungují při Benešově základní škole jako její odloučené pracoviště. Jedna je v objektu TJ Slavoj a další tři v budově Západočeské univerzity v Sedláčkově ulici. Jedna homogenní třída pak patří pod 11. základní školu v Baarově ulici jako její odloučené pracoviště v objektu ve Skupově ulici, který je města Plzně,“ informovala radní Lucie Kantorová. Dodala, že právě z důvodu výuky ukrajinských dětí rozšířili plzeňský pedagogický sbor učitelé z Ukrajiny a také ukrajinští asistenti pedagoga.
Školní výbava a pomůcky pro děti ze sociálně potřebných rodin
Město Plzeň prostřednictvím Odboru sociálních věcí magistrátu města Plzně zajistilo školní výbavu pro plzeňské děti ze sociálně potřebných rodin.
„Už více než deset let funguje náš projekt Přímá podpora sociálně potřebných rodin s dětmi – žáky základních škol. Školní výbavu a potřeby od nás letos na konci prázdnin dostalo na dvě stovky dětí ze znevýhodněného prostředí. Projekt má pevná pravidla, která zamezují zneužití pomoci. Na nákup školních batohů, penálů, pastelek, vodovek, sešitů, pytlíků na přezůvky či svačinových boxů a dalšího jsme vyčlenili čtvrt milionu korun,“ uvedla náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, do jejíž gesce mimo jiné spadá i oblast sociálních věcí. „Vybavujeme především prvňáčky z rodin, které potřebují pomoci. Může jít například o děti samoživitelů či o školáky z rodin s více dětmi, které mají problémy sehnat dostatek financí na nákup školních potřeb. Nechceme, aby si rodiče brali půjčky, které by pak mohli mít problém splácet a dostali se tak do dluhové spirály. Díky pomoci města mohou mít děti z rodin, které se ocitly v ekonomické nouzi, kvalitní školní výbavu, podobnou, jakou mají jejich vrstevníci. Necítí se tak hned od samého začátku ve škole stigmatizováni,“ vysvětlila Eliška Bartáková s tím, že podpora směřovala do plzeňských rodin, s jejichž vytipováním pomohly městské obvody a neziskové organizace, které s rodinami, jímž hrozí sociální vyloučení, dlouhodobě pracují.
Tabulky
Text: Hana Josefová