Výstava před muzeem mapuje historii městských lázní
Výstava před Západočeským muzeem (zdroj fotografií: Plzeňský kraj)
Až do konce letošního roku je na desítce výstavních panelů před Západočeským muzeem v Plzni v Kopeckého sadech k vidění průřez historií budovy městských lázní prostřednictvím fotografií. Minulost, současnost i budoucí podoba unikátní stavby jsou tématem výstavy Proměna městských lázní.
První fotografie představují budovu v roce 1931, kdy byla dokončena první etapa její výstavby. Postupně lze projít na desítce oboustranných panelů skrze současnost až k budoucí podobě tak, jak ji navrhl Ateliér Soukup Opl Švehla, který je autorem rozsáhlé studie využití tohoto místa.
Výstavu pro veřejnost připravil Plzeňský kraj. Ten také odkoupil lázně od soukromého majitele, v unikátní historické budově chce vytvořit odpovídající prostory pro Západočeskou galerii a multifunkční sál pro široké využití. Záměrem kraje je dát veřejnosti a návštěvníkům moderní prostor, ve kterém najdou zázemí například i Středisko volného času Radovánek, různé folklórní soubory, může v něm vzniknout environmentální centrum zaměřené na změnu klimatu ve městech a další prostory pro prodejní výstavy.
Na revitalizaci objektu na Denisově nábřeží chce s krajem spolupracovat město Plzeň. Podle primátora Romana Zarzyckého má řada Plzeňanů k této památkově chráněné budově citový vztah a město Plzeň se chce na revitalizaci chátrajícího komplexu podílet. „V okamžiku, kdy bude jasná struktura financování revitalizace, tak se budeme bavit o tom, jak moc velká participace města na ní bude,“ řekl primátor Roman Zarzycký.
Budova městských lázní v Plzni je od roku 1996 chráněnou kulturní památkou. Postavena byla v letech 1929–1932 podle projektu pražského architekta Bedřicha Bendelmayera. Stavba se řadí do neoklasicistního stylu, po otevření byly lázně považovány za největší a nejmodernější v Československu.
Text: Eva Kriegerová