Výstava ve foyer Nové scény připomíná 90. narozeniny plzeňského malíře Jiřího Kovaříka
Vernisáž výstavy (fotografie: H. Josefová)
Široká umělecká obec i veřejnost se v úterý 1. listopadu 2022 sešly ve foyer Nové scény, kde se konala vernisáž výstavy 90 obrazů k nedožitým 90. narozeninám Jiřího Kovaříka. Reprezentativní výběr jeho děl připravil kurátor Michael Zachař.
„Jiří Kovařík se v Plzni narodil a prožil v ní většinu svého života. Jeho umělecké působení je tedy nesmazatelně součástí kulturního života našeho města,“ uvedla při slavnostním zahájení výstavy radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. „Jsem ráda, že Plzeňané i návštěvníci našeho města se nyní mohou seznámit s rozsáhlou tvorbou významného plzeňského rodáka, jenž se svým dílem zapsal do mnoha uměleckých srdcí. Věřím, že výstava bude velmi úspěšná a bude mít nadšené návštěvníky,“ řekla dále Eliška Bartáková.
Ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava se ve své úvodní řeči vyznal z lásky k dílu Jiřího Kovaříka a prozradil, že jeho Španělský cyklus, který je na výstavě také k vidění, mu byl inspirací, když jako režisér připravoval inscenaci opery Carmen.
Michael Zachař, kurátor výstavy mimo jiné zmínil, že dle jeho soudu je západočeská metropole stále nedoceněným souvrstvím domácí kultury a má řadu poutavých míst. Jedním z těch, kdo kulturní atmosféru vytvářeli, byl právě Jiří Kovařík, který je podle Michaela Zachaře výsostným malířem. Výstava ve foyer Nové scény, jež byla připravena spolu s rodinou Jiřího Kovaříka, divákům nabízí výběr maxima jeho nejvýznamnějších dostupných děl.
Mezi hosty vernisáže byl přítomen také divadelní režisér a dramatik Ladislav Smoček, jenž letos oslavil 90. narozeniny. K jeho hře Piknik Jiří Kovařík udělal výtvarný návrh.
Akademický malíř Jiří Kovařík se narodil v Plzni 13. října 1932. V roce 1958 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Jána Želibského, zároveň byl od roku 1952 posluchačem mistrovské speciálky figurální a nástěnné malby u profesora Vladimíra Sychry.
Po studiu působil v Plzni. Během 60. let minulého století si vytvořil osobitý malířský projev založený na klasicistně čisté figurální kresbě. Tematicky se Kovaříkova tvorba pohybuje mezi póly magického realismu a surrealismu.
Jiří Kovařík vytvořil několik cyklů sjednocených námětem. Nejzávažnějším celkem je tzv. Španělský cyklus, na němž pracoval od sedmdesátých do druhé poloviny osmdesátých let. Ústředními figurami jsou býk a toreador, které lze symbolicky chápat jako ztělesnění lidského osudu. Jinou významovou polohu naznačují sugestivní obrazy psa v prázdné krajině, které jsou metaforou vnitřní samoty. Podobnou atmosféru vyzařují i obrazy inspirované fenoménem moře s klidnou nebo jen mírně zvlněnou hladinou evokující nekonečný magický prostor. Jiří Kovařík patří k nejvýznamnějším autorům Plzně a regionu druhé poloviny 20. století.
Jiří Kovařík zemřel v Plzni 27. října 1994 na následky dopravní nehody.
V Plzni samostatně vystavoval od konce padesátých let, jeho tvorbu systematicky sledoval a recenzoval významný plzeňský kritik Bohumil Polan. V roce 1965 vystavoval v Praze (Klub Mánesa). Během normalizace byl autor zcela zbaven možnosti vystavovat a podílet se na veřejných zakázkách, které realizoval od sklonku padesátých let a v letech šedesátých v Plzni a Plzeňském kraji (např. vitráže nádražních hal v Mariánských Lázních v roce 1965 a v Berouně v roce 1968, mozaika restaurace Bohemia v Plzni v roce 1967). Výjimkou byly fresky pro hřbitov a průčelí kostela v Albrechticích (1973–1976) a mozaika haly někdejšího ONV (okresní národní výbor) v Písku (1977). Jiří Kovařík byl klíčovým autorem výstavy Jiná skutečnost. Magický realismus a imaginativní umění v Plzni (2008–2009) z cyklu výstav k historii moderního plzeňského umění v Galerii města Plzně. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách Západočeské galerie v Plzni, Galerie umění v Karlových Varech a Alšově jihočeské galerii. V roce 2012 uspořádala Galerie města Plzně rozsáhlou výstavu k malířovým nedožitým 80. narozeninám. Dvěma díly je tvorba Jiřího Kovaříka zastoupena v Artotéce města Plzně.
Text: Hana Josefová