Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vzpomínkový akt připomněl 65. výročí popravy…

Vzpomínkový akt připomněl 65. výročí popravy armádního generála Heliodora Píky

Manželé Píkovi si prohlížejí výstavu

„Věříme, že pro současnou společnost je důležité připomínat vážené a čestné muže a ženy, kteří v době komunistické totality byli brutálně vězněni a mnozí obětovali své životy, aby naše generace mohla svobodně žít a myslet. Nutnost připomínat tyto oběti nás zavazuje především vůči mladým lidem, kteří současnou svobodu někdy mohou brát jako samozřejmost. Totiž pohled do minulosti a zamyslet se nad ní znamená probudit se k pravdivějšímu vnímání přítomnosti a přispívat tak k uctívání paměti národa,“ zaznělo od Jana Píky, synovce armádního generála Heliodora Píky při vernisáži výstavy, kterou připravil Miroslav Krist u příležitosti 65. výročí popravy armádního generála Píky.

Jan Píka, synovec Heliodora Píky, při projevu

„Rád bych se s vámi podělil o několik postřehů z přípravy výstavy. Už před lety jsem prošel stohy dokumentů ze soukromých a státních archivů. Nejhorší momenty pro mě byly, když jsem měl v ruce originály protokolů výslechů generála Píky a jeho definitivní odsouzení podepsané Klementem Gottwaldem, tehdejším prezidentem. Tento dokument připravoval jeho zeť, ministr spravedlnosti Alexej Čepička a zásadně nedoporučil prezidentovi udělit milost, což byla poslední možnost, která mohla Heliodora Píku před smrti zachránit. V dokumentech jsem našel celkem nepatrný lísteček. Zdálo se, že je bezvýznamný, jen tužkou napsaná poznámka. Bylo na něm napsáno: Píka popraven v 6 hodin ráno bez rušivých příhod. To napsal náměstek tehdejšího ministra spravedlnosti několik minut po popravě. Vlastně se jednalo o první vzkaz svému nadřízenému ministru Čepičkovi. Podle mne je to klasický příklad jednání v 50. letech, Absolutní neúcta k lidskému životu. Proto děláme výstavy a vzpomínkové akce, aby se ta doba nemohla vrátit, aby žádný takový nýmand nemohl shrnout život takového člověka, jakým byl generál Píka do několika slov. Myslím, že je to takové memento, aby lidský život pro nás zůstal nejvyšší hodnotou, a doufám, že se nám to bude dařit,“ prohlásil autor výstavy Miroslav Krist.

Zahájení výstavy předcházelo vzpomínkovému aktu na náměstí Generála Píky, kterého se zúčastnil primátor Martin Baxa, ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň Roman Kučera, poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil, zástupci úřadu Městského obvodu Plzeň 2-Slovany a desítky Plzeňanů.

Primátor Martin Baxa při projevu

„Tento den je jedním z nejsmutnějších a nejtemnějších dnů našich novodobých dějin. Před pětašedesáti lety byl v borské věznici popraven armádní generál Heliodor Píka, a to na základě naprosto vykonstruovaného a smyšleného procesu, který zorganizoval tehdejší stalinistický a totalitní režim. Musím říci, že takových mužů náš národ  mnoho ve svých novodobých dějinách neměl. Heliodor Píka byl mužem, který aktivně bojoval za I. světové války na straně legií za vznik samostatného Ceskoslovenska, muž, který se podílel na vzniku nové československé armády a diplomacie  nového státu,  absolvent prestižních vojenských škol ve Francii, člověk, který hájil zájmy Československa v diplomatických misích u našich spojenců a především muž, který neváhal ani vteřinu a ve chvíli, kdy se Československo ocitlo v područí hitlerovského režimu, vyrazil  bojovat za obnovu samostatnosti a demokracie v našem státě. Právě Heliodoru Píkovi vděčíme mimo jiné za to, že na východě v tehdejším Sovětském svazu vznikla nechtěná československá jednotka. Říkalo se v minulých letech, že je to zásluha Ludvíka Svobody, který se na vzniku podílel významnou měrou, ale tím druhým byl právě Heliodor Píka. Díky němu, i když už v té době mu komunisté nepřáli a jeho činnosti spíš kladli překážky, než aby mu pomáhali, vznikly naše hrdinské jednotky, které zahájily boje ve slavných bitvách na východní frontě a při osvobozování Československa. Heliodor Píka se ve II. světové válce stal významným vojenským činitelem. Byl člověkem, který by ve svobodné a demokratické společnosti byl vážen a ctěn. Místo toho byl roku 1948 vězněn, mučen a ve vykonstruovaném procesu popraven. Žijeme 25 let ve svobodné společnosti a já jsem moc rád, že teď už můžeme svobodně a otevřeně a s velkou úctou a respektem vzpomínat na takové hrdiny, jako byl Heliodor Píka. Zdůrazňovat to, co udělali pro rozvoj a demokracii v našem státě a také si připomínat, že jejich osudy zpečetil režim, jehož návrat už bychom neměli nikdy připustit,“ uvedl ve svém projevu primátor Martin Baxa.

Primátor Baxa a europoslanec Pospíšil jdou položit květinu k památníku

Květiny byly rovněž položeny u pamětní desky ve věznici na Borech a u hrobu na ústředním hřbitově.

Pocta primátora Baxy a europoslance Pospíšila generálu Píkovi

Zveřejněno: 21. 6. 2014, Kubalová Zdeňka

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni