Vzpomínky šesti pamětníků zachytili v reportážích žáci plzeňských škol
Zdroj fotografií: Post Bellum
Vzpomínky šesti pamětníků z Plzně a jejího blízkého okolí, jejichž vyprávění jedinečným způsobem odráží události českých dějin 20. století, zmapovali žáci z plzeňských základních škol a z gymnázia. Desítky školáků se tak zapojily do projektu Příběhy našich sousedů. Aktivitu v rámci evropského projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání I OP JAK pro území ORP Plzeň zajistila nezisková organizace Post Bellum.
„Věřím, že každý příběh nám pomáhá lépe pochopit události a dobu, v níž se odehrál, snáz porozumět historii. Děkuji proto žákům za jejich zapojení do projektu. Příběhy zpovídaných osobností pro nás mohou být velkou inspirací,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
„Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci z 1. ZŠ, 13. ZŠ, Masarykovy ZŠ, ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov, ZŠ Starý Plzenec a Gymnázia Františka Křižíka a základní školy. V průběhu uplynulých šesti měsíců natáčeli nejprve vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Z podkladů pak vytvořili dokumenty, které odborné i široké veřejnosti představili na slavnostní prezentaci v posledním březnovém dni,“ uvedla náměstkyně primátora města Plzně Lucie Kantorová, která je současně předsedkyní Řídícího výboru MAP I OP JAK pro ORP Plzeň.
Podle regionální koordinátorky společnosti Post Bellum Vandy Melicharové pamětníci ve svém vyprávění kromě vlastní osobní historie postihli často také vývoj různých pracovních odvětví na pozadí přerodu totalitní společnosti v demokratickou. Děti zpovídaly významného plzeňského architekta Ing. arch. Jana Soukupa, který se rozpovídal o vzniku soukromého podnikání v oblasti architektury po roce 1989, nebo lékárnici RNDr. Janu Řehulovou, dnes majitelku např. známé plzeňské lékárny U Bílého jednorožce na náměstí Republiky. Rozhovor školáci vedli rovněž s pedagožkou a bývalou ředitelkou ZŠ v Plzni-Božkově Mgr. Bc. Hanou Stýblovou, která se po revoluci zasadila o proměnu profese učitelství v duchu demokratických hodnot. O transformaci této profesní oblasti v porevolučních časech usilovala také další pamětnice – pedagožka Zdeňka Matějková, kterou zpovídali žáci ZŠ Starý Plzenec. Útrapy spojené s vlastnictvím domu, prožité během totalitních režimů 20. století, žákům Gymnázia Františka Křižíka a základní školy svěřila bývalá zaměstnankyně Škodových závodů Dana Schreiterová. Žáci Masarykovy ZŠ naslouchali sympatizantce hnutí woodcraft, trampce a občanské aktivistce Věře „Strunce“ Náhlíkové a jejím vzpomínkám hlavně na studentské protesty roku 1989.
V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Alice Trefná (pedagožka), Jiří Sankot (historik), Petr Vrobel (novinář) posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem. Veřejnost se s příběhy jednotlivých pamětníků může seznámit na webu: www.pribehynasichsousedu.cz.
Text: Eva Barborková