Zhodnocení zimních opatření i stav aktuálních projektů byly tématem při setkání vedení města se zástupci neziskovek
Další pravidelné setkání s neziskovými organizacemi, které působí na území Plzně, se uskutečnilo v březnu v prostorách plzeňské radnice. Radní města pro oblast bytovou včetně dostupného a sociálního začleňování Světlana Budková, radní pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer a radní pro oblast sociální Jiří Šrámek jednali se zástupci Městské charity Plzeň, Armády spásy, Pointu 14, Člověka v tísni, spolku Ulice Plzeň, Pontonu, Střediska křesťanské pomoci, Diecézní charity Plzeň, Ledovce, organizace Blízký soused, Českého červeného kříže, Salesiánského střediska mládeže, Diakonie Západ, K srdci, Tady a teď a Agentury pro sociální začleňování. Přítomni byli také zaměstnanci městské a státní policie.
Tématem byla nejen aktuální situace v Plzni v oblasti neziskového sektoru a potřeb jednotlivých skupin obyvatel, ale také mj. shrnutí realizovaných zimních opatření pro lidi bez domova. Hovořilo se též o stavu některých projektů, jež jsou určeny lidem bez přístřeší, a byla diskutována i problematika umisťování na tzv. sociálních lůžkách ve zdravotnických zařízeních. Zástupci města přítomné informovali o vyhlášených dotačních programech, z nichž mohou neziskové organizace čerpat podporu.
Foto ze setkání: J. Havlík
„Každé takové setkání je pro nás zpětnou vazbou a umožňuje nám reagovat. Díky tomu se dozvídáme, co v jaké oblasti funguje, nebo naopak nefunguje a je nutné změnit,“ uvedla radní Světlana Budková. Podle jejích slov se tak například město bude zabývat tím, zda a jak upravit podmínky pro otevření zimního nocležiště. To bylo v uplynulé zimě otevřeno celkem 18 dní, kdy zajistilo humanitární bezplatný nocleh včetně teplého občerstvení, základní hygieny i sociálního poradenství vždy několika desítkám osob.
Při setkání zazněly i informace o stavu projektu Safety First, který podporuje město Plzeň. Inspirací plzeňskému záměru je projekt Homeless blues, který už deset let funguje v městské části Praha 9. Je založen na tom, že si sami lidé bez přístřeší s pomocí neziskové organizace postaví vlastní menší dřevostavbu o rozměrech 3 x 2,5 metru. Se stavbou prvního z domků v Plzni se již začalo, slouží i jako pracovní terapie pro lidi bez přístřeší, kdy se pod dohledem učí pracovat s nářadím.
Několik zástupců neziskových organizací během setkání také poděkovalo městské policii. Další setkání se uskuteční v květnu.
Text: Eva Barborková