Partnerská města
Winterthur, Švýcarsko
Winterthur je menší průmyslové město, které od 90. let minulého století prochází průběžnou restrukturalizací, staré průmyslové plochy jsou využívány k novým účelům. Mnoho zelených ploch láká k relaxaci a jízdní kola jsou zde velice populární. Winterthur se může pochlubit velmi propracovanými trasami pro cyklisty. V centru města se zachovalo mnoho historických budov z 16. až 18. století.
VEDENÍ MĚSTA
Prezident (primátor): Michael Künzle
Rada města: prezident a osm radních
Zastupitelstvo město: 60 zastupitelů
HISTORIE VZTAHŮ PLZEŇ – WINTERTHUR
Smlouva o partnerství měst byla podepsána v březnu 1994, ale již v roce 1991 bylo podepsáno „Prohlášení o společné vůli ke spolupráci“.
Po roce 1989 si Winterthur vybral Plzeň z řady velkých měst tehdejšího Československa jako své partnerské město. Součástí rozhodnutí pro partnerství byly společné rysy obou měst (města měla v té době větší průmyslové komplexy, společné zájmy a přispěly i shodné názory tehdejších představitelů obou měst). Prezident Winterthuru nabídl Plzni pomoc v polistopadovém období, v začátcích zrodu nové struktury samosprávy města. V průběhu let se vyvinula velmi aktivní spolupráce mezi odborníky jednotlivých odborů magistrátů, například v oblasti financování a rozpočtu, školství, v oblasti sociální práce a pracovních úřadů. Předmětem oboustranných odborných diskusí bylo i řešení otázek spojených s drogovou prevencí a městskou policií. Probíhaly vzájemné oficiální návštěvy představitelů obou měst a spolupráce se rozvíjela zejména v oblasti kultury (výstavy výtvarného umění, koncerty, téměř každoroční vystupování souboru opery DJKT, která se stala ve Winterthuru již tradicí) a spolupráci navázala i plzeňská konzervatoř.
HISTORIE
Winterthur je menší průmyslové město. Vystavěno a osídleno bylo již v roce 1150, ale až v roce 1264 získalo statut města od Rudolfa Habsburského. V roce 1467 bylo město přidruženo k Curychu a až za Napoleona se v roce 1798 dostalo z jeho područí. Od té doby se Winterthur velmi rychle rozvíjel, budovaly se hlavně banky, dráhy a podniky.
V 90. letech 20. století byl jedním z největších zaměstnavatelů podnik Sulzer a z jeho bývalého areálu je v současné době Technopark. V centru se zachoval hrad Kyburg, zámek Hegi a mnoho budov z 16. až 18. století.
GEOGRAFIE A DEMOGRAFIE
Poloha: Kanton Curych – město leží v německy hovořící části Švýcarska, na severozápadním okraji Curyšské vysočiny, je zde velice dobrá vlaková i silniční síť, 20 minut vlakem od centra Curychu se nachází letiště. Městem protékají řeky Eulach a Töss.
Rozloha: 68,05 km2
Počet obyvatel: více než 110 000
Podnebí: nadmořská výška se pohybuje od 393 do 687 m n. m.
EKONOMIKA
Ve městě pracuje přes 50 000 lidí a je zde 4 300 podniků. Z bývalého průmyslového a strojírenského města se pomalu stává město služeb, ale především město, které vidí svou budoucnost ve výzkumu a ekologicky přátelských produktech. Mezi významné subjekty sídlící ve Winterthuru patří výzkumné instituty, Technopark, Swiss Mechatronics, IT, biotechnologie a lékařské technologie.
VZDĚLÁNÍ
- Vysoká škola aplikovaných věd: architektura, umění, obchod, technické obory
- Mezinárodní škola Winterthur (anglicky mluvící)
KULTURA A CESTOVNÍ RUCH
Ve městě se nachází 17 muzeí, mezinárodního významu dosahuje rozsáhlá umělecká sbírka Oskara Reinharta a technický park Technorama.
Dále zde najdeme několik divadel, včetně jednoho loutkového, osm kulturních center, z nichž nejznámější je multikulturní centrum Alte Kaserne a regionální a městská knihovna.
SPORT
Házená, curling, aktivní mládežnický hokej: Moskito team (možnost výměn)
ZAJÍMAVOSTI
V roce 2004 byla Dr. Phil. Martinu Haasovi, dlouholetému prezidentovi města Winterthuru, udělena Pečeť města Plzně.
PARTNERSKÁ MĚSTA WINTERTHURU
- La Chaux-de-Fonds , Švýcarsko
- Yverdon-les-Baines, Švýcarsko
- Hall v Tyrolsku, Rakousko
- Plzeň, Česká republika
UŽITEČNÉ ODKAZY
Oficiální stránky města Winterthur: www.stadt.winterthur.ch